SAĞLIKLI YAŞAM YOLCULUĞU

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu Projesi, müşterilerimizin alışveriş tercihlerini daha sağlıklı bir yaşam bilinciyle vermesi ve olumlu davranış değişikliği yaratılmasına destek sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Projenin, dengeli beslenme ve aktif yaşam konusunda rehberlik etmeyi amaçlayan ilk fazını Nisan 2018 tarihinde başlattığımızda hem Türkiye’de hem de dünyada perakende sektörü için bir ilke imza attık.

Migros Mobil uygulamasında ‘Sağlıklı Yaşam Yolculuğu’ başlığı altında özel bir alan oluşturduk. Burada, akıllı bir algoritma ile oluşturulan, müşterilerimizin 3 aylık gıda alışverişlerinin besin dağılımları ile günlük ideal besin tüketim tablosu yan yana yer alıyor. Global parametreler ve Sağlık Bakanlığı verilerinden yola çıkarak oluşturulan tablo ve mesajlarda müşterilerimiz, ideal tüketim ile kendi tüketimlerini karşılaştırabiliyor ve bir bakışta dengeli beslenmek için hangi besin grubunu ihmal ettiklerini görebiliyorlar. Dengeli beslenmeye yönelik olarak aradaki farkı kapatabilmeleri için kişiye özel önerileri indirimli olarak sunuyor ve sağlıklı yaşam yolculuğunu teşvik ediyoruz. Sistem müşterilerimizin grafiğini her alışveriş sonrasında güncelliyor ve iki haftada bir, yeni bir sağlıklı yaşam önerisinde bulunuyor.

Uygulamamızda ayrıca, dengeli beslenmenin yanı sıra su içmenin önemi ile ilgili mesajlar ve örnek egzersiz tablosu da yer alıyor. Su içme hatırlatıcısı ve adım ölçer gibi interaktif içeriklerle zenginleştirilen uygulama ile müşterilerimiz gün içerisindeki hareketlerini takip edebiliyor ve yeterli su tüketimi için kendilerine hatırlatıcı kurabiliyor.

Gıda kapsamında başlayan ve mobil tarafta devam eden projemize Eylül 2018’de ağız ve diş sağlığına yönelik farkındalık yaratan çalışmalarımızı da ekledik. Türk Dişhekimleri Birliği ve bu alandaki öncü firmaların iş birliğinde yaptığımız mağaza etkinliklerinde diş hekimleri eşliğinde doğru diş fırçalama, diş ipi ve ağız bakım suyu kullanma tekniklerini öğrettik. Ayrıca, Migros Mobil uygulamasında yer alan Sağlıklı Yaşam Yolculuğu sekmesine ağız bakımı mesajları ekleyerek her müşterimize, alışveriş verilerinden yola çıkarak eksik kaldığını gördüğümüz ağız bakımı ürününü kişiye özel fırsatlarla sunmaya başladık.

Nisan 2018’de başlayan ve mağaza ve mobil kanalların entegre kullanımıyla sürekli hale gelen projemiz ile 9 ayda 1,3 milyon müşterimize ulaşarak, yüzde 51’inin satın alma eğilimlerini sağlıklı seçimler yönünde değiştirmelerini sağladık. Tedarikçi firmalarımızla yaptığımız iş birliklerimizle, 14 ilde 26 mağazamızda ve 3 festivalde Sağlıklı Yaşam Yolculuğu alanları kurduk. Beslenme uzmanları ve diş hekimleri eşliğinde verdiğimiz yüz yüze eğitimlere toplamda 33.500 kişi katıldı. 2018 yılında, Sağlıklı Yaşam Önerileri kapsamında, toplam 1.200.000 TL’lik indirim sunarak, müşterilerimizin dengeli beslenmelerini teşvik ettik. Projemiz, Lizbon’da Consumer Goods Forum tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Perakende Zirvesi’nde dünyanın önde gelen perakende ve üretici firmaları tarafından, en etkili yeni nesil perakende uygulaması olarak örnek gösterildi. Bununla birlikte, dünyanın en itibarlı ödül programları arasında yer alan Stevie Awards tarafından düzenlenen "Satış ve Müşteri Hizmetleri" ödüllerinde “Müşteri Hizmetlerinde İnovasyon” ve “Yılın Fark Yaratan Satış Uygulaması” kategorilerinden 2 ödülün sahibi oldu.